środa, 18 lipca 2012

Słownik fotografa

 Dziś zamiast zdjęć pokażę wam parę pojęć fotograficznych. Ja wybrałam według mnie jedne z  ważniejszych ale jest tego naprawde dużo więc jak was zaciekawi to wejdźcie TU jest tam wszystko. Mozecie poszukać słów, których ja nie napisałam :)


Balans bieli
Dostrojenie aparatu cyfrowego w celu poprawnego rejestrowania barw. Zwykle w aparatach cyfrowych spotyka się predefiniowane ustawienia uwzględniające różne typy oświetlenia, np. słoneczne, światło jarzeniowe, sodowe, neonowe itp. W bardzo nietypowych warunkach (np. gdy fotografowany obiekt jest mocno podświetlony od tyłu) niezbędne może okazać się ręczne ustawienie balansu bieli (o ile aparat na to pozwala), polegające na zarejestrowaniu w danych warunkach oświetleniowych białej płaszczyzny (może być to kartka papieru) wypełniającej cały kadr.

 Bokeh (wym. boke)
to transliteracja japońskiego słowa oznaczającego rozmycie, opisującego w fotografii sposób oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości.
Miękkie rozmycie wyodrębnia z tła główny motyw fotografii, nie odwracając od niego uwagi niepotrzebnymi szczegółami. Wykorzystywane jest to często w portretach.

Filtr obiektywu fotograficznego,
filtr fotograficzny to płaska nasadka na obiektyw zmieniająca wygląd fotografowanego obrazu, nakładana najczęściej na przód obiektywu, a jeśli jest to niemożliwe, to na jego tył (np. w obiektywach lustrzanych, lub najszerszych).
barwny do fotografii czarno-białej
barwny do fotografii barwnej
neutralny
połówkowy
efektowe
polaryzacyjny
skylight
UV
IR

Głębia ostrości (dawniej głębokość ostrości)

 – parametr stosowany w optyce i fotografii do określania zakresu odległości, w którym obiekty obserwowane przez urządzenie optyczne sprawiają wrażenie ostrych. Z punktu widzenia fizycznego, niezerowa głębia ostrości nie istnieje. Pojęcie stosowane w optyce wywodzi się jednak z fizjologii postrzegania: przyjmuje się, że poniżej pewnej wielkości plamkę widzimy jako punkt, więc pewien rejon obserwowanej przez dany układ optyczny przestrzeni trójwymiarowej będzie wydawał się ostry. W fotografii, to samo zjawisko wynika z ograniczeń technicznych medium rejestrującego obraz: rozmiaru ziarna błony filmowej lub pikseli sensora.

Kadr
- pojedyncza klatka błony filmowej, bądź fotograficznej, objętej ramami pola naświetlanego przez aparat fotograficzny lub kamerę filmową, dzięki zwolnieniu migawki.

Obiektyw
jest soczewką, układem optycznym lub układem magnetycznym, przenoszącym obraz przedmiotu do dalszej części urządzenia.

Okular
- jedna z podstawowych części budowy wielu urządzeń optycznych. Jest to element optyczny najbliższy oka obserwatora, a służy do obserwacji obrazu tworzonego przez obiektyw danego urządzenia. Okular występuje w postaci pojedynczej soczewki lub układu optycznego. Każdy okular służy dla jednego oka.

Ostrość obrazu (fotografia)
- stan w którym obraz zarejestrowany na kliszy/pamięci aparatu jest równy pod względem wyrazistości obrazowi rzeczywistemu które chcieliśmy sfotografować.
Ostrość jest jedym z najważniejszych cech zdjęcia składające się na jego poprawność. Celowy brak ostrości czasem wykorzystywany jest jako środek artystyczny w fotografii.

Perspektywa ptasia

- sposób kadrowania zdjęcia lub ujęcia polegajacy na ustawieniu obiektywu nad obiektem fotografowanym lub filmowanym.

Perspektywa żabia
- sposób kadrowania zdjęcia lub ujęcia polegajacy na ustawieniu obiektywu poniżej środka rejestrowanego obiektu. Obiekt sprawia wtedy często wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

Pryzmat

– bryła z materiału przezroczystego o co najmniej dwóch ścianach płaskich nachylonych do siebie pod kątem ostrym.

Rybie oko
- obiektyw fotograficzny o nieskorygowanej dystorsji objawiającej się w tym przypadku beczkowatymi zniekształceniami obrazu. Wyróżniane są dwa rodzaje tego typu obiektywów: kołowe (obraz stanowi koło w kadrze) i pełnoklatkowe (obraz zajmuje całą powierzchnię kadru). Jako rybie oko wykonywane są najczęściej obiektywy o bardzo szerokim kącie widzenia rzędu 180° - 220°.

 Soczewka

- proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku sklejonych razem bloków przezroczystego materiału (zwykle szkła, ale też różnych tworzyw sztucznych, żeli, minerałów, a nawet parafiny lub kropli wody).
Istotą soczewki jest to, że przynajmniej jedna z jej powierzchni roboczych jest zakrzywiona, np. jest wycinkiem sfery, innej obrotowej krzywej stożkowej jak parabola, hiperbola lub elipsa, albo walca.




Doszłam do wniosku, że post bez zdjecia to nie prawdziwy post xD Wiec pokażę wam mojego pupilka zwie się Gucio *.*

To moja ostatnia notka przed wyjazdem, a wracam dopiero w następny weekend (około 27) ale jeszcze nie jestem pewna. Więc życzę wam udanych wakacji :*

9 komentarzy:

  1. BOKEH - wiedziałam co to, ale nie wiedziałam, jak się nazywa xD słodkie stworzonko!

    OdpowiedzUsuń
  2. Gucia ♥ haha ^^
    też kocham fotografię ^^

    OdpowiedzUsuń
  3. fajny ten post :)

    http://malinowekwiatymalwy.blogspot.com/ - zapraszam !

    OdpowiedzUsuń
  4. fajną masz pasje, będę zaglądać;)
    +obserwuje

    OdpowiedzUsuń
  5. jaki śliczny zapraszam do mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. robisz świetne posty czekam na kolejny

    OdpowiedzUsuń